Opis |
Schemat |
Certyfikaty |
Opis
BREEAM to system oceny jakości budynków będący obecnie standardem w branży nieruchomości w Europie i na świecie stosowanym przez inwestorów i deweloperów.
BREEAM bierze pod uwagę wiele cech budynku w tym: jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczną, dostępność komunikacyjną, materiały i konstrukcję, zarządzanie eksploatacją oraz realizacją, gospodarkę wodą, gospodarkę odpadami.
Certyfikat BREEAM przyznawany jest przez organizację BRE Global (Building Research Establishment) na podstawie raportu i materiałów przygotowanych przez licencjonowanego asesora. Jego zadaniem jest przeprowadzenie procesu oceny oraz współpraca z przedstawicielami Inwestora, Zespołu Projektowego oraz Wykonawcy, odpowiedzialnymi za powstanie obiektu. Należy podkreślić, że rozpoczęcie współpracy z asesorem na etapie planowania inwestycji przynosi najlepsze efekty w postaci inwestycji prowadzonej zgodnie z wysokimi standardami i poszanowaniem środowiska. Daje również wymierne efekty w postaci oszczędności na etapie realizacji i eksploatacji budynku.
W Polsce w chwili obecnej procesom certyfikacji poddawane są głównie obiekty komercyjne (biurowe i handlowe). W ramach schematu BREEAM International istnieje możliwość certyfikacji niemal wszystkich obiektów nowo powstających, modernizowanych i rewitalizowanych.
Zapraszamy do współpracy z licencjonowanym asesorem BREEAM. Znajdziesz nas na www.greenbooklive.com
Schemat
Proces certyfikacji opiera się na schemacie wypracowanym i ciągle udoskonalanym przez BRE Global. Schemat jest narzędziem pozwalającym na maksymalnie obiektywną ocenę inwestycji w całym procesie – od koncepcji do oddania do użytkowania. Jego konstrukcja umożliwia również ocenę budynków w określonym środowisku, regionie i klimacie, natomiast dzięki zastosowanym współczynnikom pozwala również na porównanie ich wpływu na środowisko w skali globalnej.
Punktowa ocena inwestycji jest prowadzona w 10 kategoriach:
1. Zarządzanie (12%)
2. Zdrowie i samopoczucie (15%)
3. Energia (19%)
4. Transport (8%)
5. Woda (6%)
6. Materiały (12,5%)
7. Odpady (7,5%)
8. Wykorzystanie terenu i ekologia (10%)
9. Zanieczyszczenie (10%)
10. Innowacyjność (10%)
Certyfikaty
W zależności od ilości punktów Inwestycja może otrzymać certyfikat na następującym poziomie:
- wynik równy lub wyższy niż 30 punktów oznacza ocenę „pass”,
- od 45 punktów przyznawana jest ocena „good”,
- od 55 punktów – ocena „very good”,
- od 70 punktów – ocena „excellent”
- od 85 punktów – ocena „outstanding”
Rejestracja inwestycji na poziomie koncepcji pozwala na udzielenie Certyfikatu Tymczasowego po zakończeniu etapu projektowania. Certyfikat Finalny jest przyznawany po zakończeniu całego procesu inwestycyjnego i sporządzeniu raportu końcowego przez asesora.